Příběh Ghost of Tsushima se odehrává ve 13. století. Japonsko čelí mongolské invazi a v roce 1274 dorazí na ostrov Cušima zhruba třicet tisíc nepřátel. Na pláži Komodo se odehraje krveprolití. Bitva pro Samuraje skončí neúspěchem, avšak hlavní postava Jin Sakai zvládne bitvu i přes těžká zranění přežít.

Příběh

Jin Sakai je samuraj a být samuraj znamená přísné dodržování kodexu. Bojuje čestně, k nepříteli se vždy staví tváří v tvář a žije řádným životem, tedy aspoň do okamžiku osudného střetu. Katastrofální bitva Jina naučila, že čestné způsoby samurajského kodexu zdaleka nestačí na vypořádání se s novou hrozbou – Mongoly, a tak mu nezbývá nic jiného, než způsob boje beze cti. Chová se jako zákeřný padouch, plíží se za nepřáteli a nic netušící je zezadu přepadne. Snaží se dát dohromady odboj, osvobodit ostrov od mongolských bojovníků a zachránit svého strýce, který je držen vůdcem nepřátelské armády.

Dechberoucí grafika

Svět Ghost of Tsushima je doslova okouzlující a grafiku po celou dobu hraní sledujete s naprostým zaujetím. Autoři se snažili napodobit slavného Akiru Kurosawyho, legendu japonského filmu. Grafika je dočista úchvatná, vše kolem vás hraje výraznými barvami, dokonalá souhra světla a stínů je přímo dechberoucí. Ghost of Tsushima je otevřený svět, kde máte volnost pohybu při plnění různých úkolů. Jeho zpracování, patří mezi ty nejlepší, které jsme mohli ve světě her zatím poznat a prozkoumat.

Nechybí české titulky

Hru je možné spustit ve třech módech. Jako první se nabízí klasická verze hry s anglickým dabingem, druhá možnost je hrát s japonským dabingem a s titulky (zpracované jsou i v českém jazyce). Poslední mód Kurosawa je unikátní tím, že se jedná o černobílý režim a vy tak máte pocit, že sledujete původní samurajský film.

Atmosféra, která vás pohltí

Souostroví Cušima je rozděleno na tři oblasti, které máte za úkol postupně osvobodit. K dispozici není žádná zmenšená mapa, která by usnadnila orientaci v otevřeném světě. K tomu vám bude muset postačit vítr, který ukazuje, jakým směrem se máte vydat. Dalšími orientačními body jsou například ptáci, kteří vás dovedou na různá zajímavá místa. A počasí? To dokážete dokonce změnit pouhým zahráním na flétnu. Pokud vyrazíte na nějaké místo opakovaně, můžete využít rychlé cestování, nicméně do nových nepoznaných oblastí musíte po svých nebo na koni.

Způsob boje podobný Assassinovi

Souboje ve hře vypadají parádně a jsou perfektně propracované. Proti protivníkům používáte bojové postoje a je zapotřebí přemýšlet, jaký zrovna použijete. Ve hře budete bojovat proti lučištníkům, kopiníkům, štítonošům, šermířům a pořádným nabušencům s palicemi. Na každého z nich je jinak efektivní různý bojový postoj. Nepřítele překonáte i skokem z výšky, přesně tak jako v Assassin’s Creed. Jin dokonale ovládá lukostřelbu, snadno zvládne odrazit šípy nepřátel svojí katanou. Avšak některé z nejsilnějších zbraní ukryli autoři mimo hlavní dějovou linii. Ve hře čeká na splnění také dostatek vedlejších questů, které vás při dokončení odmění lepší katanou, zbrojí nebo novými schopnostmi. Budete také osvobozovat vesnice od okupantů, což vám zároveň vylepší pověst a tím získáte technické body například pro vylepšení bojových postojů.

Na závěr

Hra Ghost of Tsushima je jednou z nejlepších her roku s dokonalým grafickým zpracováním, kde vývojáři využili všech kouzel Japonska. Krásnější a propracovanější open world jen tak někde jinde nenajdete. Hra vám poskytne zhruba 40 až 50 hodin zábavy a samurajský svět vás naprosto pohltí. Ghost of Tsushima je poslední senzace, která vyšla na PlayStation 4 a tím se dokonale s konzolí rozloučila!